oze baner

Ekologia to słowo, które słyszymy coraz częściej. Dbanie o środowisko naturalne zyskuje na znaczeniu, pojawiają się ekologiczne produkty, ograniczamy zużycie plastiku, segregujemy śmieci. Wszystko po to, aby pomóc naturze. Dlatego też coraz częściej decydujemy się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE).
           
Skąd czerpać energię? Czym jest energia odnawialna?

Odnawialne źródła energii (OZE) bazują na naturalnych, ekologicznych i niewyczerpywalnych zasobach. Najczęściej wymieniane odnawialne źródła energii to:

1.       Energia słoneczna

Energia ze słońca może być wykorzystywana na dwa sposoby – do wytwarzania ciepła oraz wytwarzania energii elektrycznej.

Pierwszego dokonuje się poprzez używanie kolektorów słonecznych (instalacja solarna), które pochłaniają energię słoneczną i w postaci ciepła przekazują dalej.

Drugie polega na wykorzystaniu ogniw fotowoltaicznych, które przekształcają energię promieniowania słonecznego na prąd stały (instalacja fotowoltaiczna).

Ciekawostka: Czy wiesz, że wystarczyłoby pokrycie panelami fotowoltaicznymi 0,3% powierzchni planety by zaspokoić potrzeby energetyczne ludzi na całym świecie? To mniej więcej teren wielkości Szwecji.

                                                                                                                            

2.       Energia wiatrowa

Wykorzystanie energii z wiatru bazuje na działaniu turbin wiatrowych, które przekształcają energię kinetyczną wiatru w energię elektryczną. Obecnie to druga, po fotowoltaice, dynamicznie rozwijająca się dziedzina energetyki OZE.
                                                                                                                            

3.       Energia wodna

Energia wodna opiera się na wykorzystaniu siły przepływającej wody. Poprzez systemy spiętrzeń, zapór, turbin i strumieni generuje się energię kinetyczną z ruchu wody i przekształca się ją w energię elektryczną.
                                                                                                                            

4.       Energia biomasy

Biomasa są to substancje pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, które podlegają procesowi biodegradacji. Do biomasy zalicza się np.: pellet, słoma, biopaliwa z rzepaku czy biogaz, będący produktem beztlenowego rozkładu ścieków lub bioodpadów. Najpopularniejszym zastosowaniem biomasy jest produkcja ciepła (kotły na biomasę).
                                                                                                                            

5.       Energia geotermalna

Ostatnim odnawialnym źródłem jest geotermia, czyli energia z wnętrza ziemi, wykorzystująca ciepło wody i skał znajdujących się pod powierzchnią. Energia geotermalna jest jednym z najtrudniej pozyskiwalnych źródeł energii odnawialnej z uwagi na fakt, że złoża znajdują się głęboko pod ziemią.

                                                                                                                            

 

Korzyści z odnawialnych źródeł energii

Korzystanie z zasobów odnawialnych przy produkcji energii niesie za sobą wiele korzyści globalnych jak i lokalnych:

  • Bezpieczeństwo energetyczne - korzystanie z OZE nie zmniejsza ich zasobów.
  • Niezależność energetyczna - dostęp do OZE jest w każdym miejscu, bez konieczności importu surowców (np. gazu z Rosji). Przydomowa instalacja OZE z własnym magazynem energii, uniezależnia nas od przedsiębiorstw dostarczających prąd.
  • Ceny prądu – wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych jest drogie ze względu na koszty wydobycia i importu. Energia ze słońca jest darmowa, poza początkowym nakładem na budowę instalacji i serwisowanie. Natomiast posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej zmniejsza rachunki za prąd w gospodarstwie domowym.
  • Ograniczenie emisji CO2 – dbałość o środowisko naturalne.

 

Ekologia i odnawialne źródła energii w domu.

 

Fotowoltaika to właśnie OZE

Korzystać z odnawialnych źródeł energii można również w swoim gospodarstwie domowym. W ostatnim czasie na popularności zyskała fotowoltaika. Duży wpływ na wzrost zainteresowania instalacją przydomowych paneli słonecznych, mają dostępne na rynku dofinansowania do fotowoltaiki, które zwiększają ich opłacalność.

Pompa ciepła - ekologiczne źródło ciepła

Pompy ciepła są traktowane jako odnawialne źródła energii, ponieważ korzystają z energii źródeł odnawialnych. Pompa ciepła jest najnowocześniejszym i najkorzystniejszym sposobem ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Całkowicie zastępuje wszystkie inne formy ogrzewania. Pompa ciepła to dom bez komina, bez dymu, bez sadzy, bez czyszczenia pieca i „dorzucania do pieca”. Czysto, nowocześnie, tanio i ekologicznie.

Pompa ciepła, dzięki wykorzystaniu odpowiednich procesów termodynamicznych, jest w stanie przetworzyć energię pierwotną (z gruntu, wody lub powietrza) i dostarczyć ją do naszej instalacji grzewczej zgodnie z naszym zapotrzebowaniem. W tym procesie wykorzystuje się dodatkowo zasilanie, najczęściej prądem elektrycznym. Dlatego łącząc instalację pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną uzyskujemy najbardziej ekologiczny oraz najbardziej ekonomiczny obecnie, pod względem rocznych kosztów eksploatacyjnych, system grzewczy.

Propozycja Grudnika:

 


                                                                                                                                            Pakiet z pompą ciepła                                                                                                           Pakiet fotowoltaiczny