“Afrykańskie upały w Polsce”, “Kolejna fala upałów nadchodzi”, “Będzie prawdziwe piekło” - to tylko kilka nagłówków prasowych, które tego lata kilkukrotnie ostrzegały nas przed uciążliwie wysokimi temperaturami. Wzrost temperatury, w tym i w Polsce, postępuje szybciej niż prognozowali eksperci, a letnie fale upałów stają się powoli naszą codziennością. Zmiany klimatyczne wpływają między innymi na trendy w systemach grzewczo-chłodzących, a jako producent komponentów dla tych systemów, widzimy wzrost zainteresowania produktami, które jeszcze kilkanaście lat temu sprzedawały się na polskim rynku w bardzo ograniczonych ilościach.
Zawór antyzamarzaniowy Caleffi (108), który zaprezentowaliśmy na rynku dobrych kilka lat temu, zyskał zaufanie wśród klientów indywidualnych, ale również producentów pomp ciepła. Zwłaszcza ci drudzy, bazując na swoim doświadczeniu i wiedzy, rekomendują stosowanie tego typu rozwiązań dla swoich urządzeń.
System grzewczy czy grzewczo - chłodzący?
Zawór antyzamarzaniowy 108 jest autorskim produktem marki Caleffi, który został wprowadzony na rynek lata temu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz rozmowom z naszymi klientami, na początku 2022 roku wprowadziliśmy do sprzedaży nową wersję zaworu antyzamarzaniowego. “Młodszy brat” flagowego produktu Caleffi, zgodnie z obowiązującymi trendami, przeznaczony jest do układów służących do ogrzewania oraz chłodzenia budynków.
Wspomniany zawór bazuje na konstrukcji znanego i sprawdzonego już na rynku zaworu antyzamarzaniowego 108, ale dodatkowo wyposażony jest w element reagujący na temperaturę powietrza zewnętrznego, zamykając dopływ do wkładu termostatycznego zlokalizowanego w dolnej części w sytuacji, kiedy temperatura powietrza przekracza 5 °C. Obecnie zatem mamy do dyspozycji naszych klientów 2 wersje zaworu antyzamarzaniowego:
Jak pracuje zawór antyzamarzaniowy?
Okres zimowy/ brak zasilania elektrycznego pompy
Prezentowany powyżej przykład pokazuje górny element otwarty, ponieważ temperatura powietrza na zewnątrz wynosi mniej niż 5 °C. System pozbawiony jest zasilania elektronicznego, więc dochodzi do wychłodzenia czynnika w układzie. Termostatyczny element zlokalizowany w dolnej części otwiera się, ponieważ temperatura medium spadła poniżej wartości 3 °C. Jednocześnie, otwiera się przerywacz próżni, pozwalając na wypływ czynnika z zaworu. Kiedy do zaworu dotrze czynnik o temperaturze 4 °C element termostatyczny zamknie wpływ.
W prezentowanym powyżej przykładzie górny element jest zamknięty, ponieważ temperatura powietrza zewnętrznego wynosi powyżej 5 °C. Uniemożliwia to dopływ czynnika do dolnej wkładki, która została skalibrowana na temperaturę otwarcia 3 °C. Tak niska temperatura czynnika może występować podczas początkowej fazy pracy układu chłodzenia, co mogłoby skutkować nieuzasadnionym otwarciem zaworu.
Podsumowując, istnieje możliwość wyboru wersji zaworu z serii 108 - wersji podstawowej w przypadku, kiedy pompa ciepła ma być wykorzystywana, jako źródło dla ogrzewania lub wersji rozszerzonej jeśli pompa ma przygotowywać zarówno czynnik grzewczy, jak i chłodniczy o niskim parametrze.
Dlaczego właśnie zawór antyzamarzaniowy Caleffi?
GRUDNIK.pl wykorzystuje pliki cookies do celów realizacji usług, marketingowych oraz statystycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się jak zmienić ustawienia cookies. Zamknij komunikat