Seria HEATER CONDENS

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat obserwujemy nowe trendy w zakresie wzrostu efektywności źródeł ciepła. Praktycznie w niebyt odchodzą wszelkiego typu urządzenia kotłowe czy nagrzewnice gazowe oparte o starego typu palniki atmosferyczne. W ich miejsce, jako standard pojawiają się palniki PREMIX oraz palniki kondensacyjne.

Coraz częściej wykorzystuje się zarówno standardowe jak i przemysłowe pompy ciepła, które zastępują nieco przesta- rzałe już technologie kotłów opalanych paliwem stałym. Jednocześnie zmieniają się standardy w zakresie minimalizowania strat ciepła przez wszelkiego rodzaju przegrody budowlane, pojawiają się coraz bardziej energooszczędne okna, materiały izolacyjne, również technologia pasywna. Obserwujemy także wzrost zainteresowania kurtynami powietrznymi, których celem jest zatrzymanie zgromadzonej energii cieplnej lub chłodniczej w danym pomieszczeniu.

Efektem wprowadzania powyższych zmian jest stałe obniżanie temperatury czynnika grzewczego, który zasila różnego typu urządzenia grzewcze i wentylacyjne. SONNIGER jako producent nagrzewnic wodnych HEATER uważnie obserwuje te trendy rynkowe i w odpowiedzi na nowe standardy wdraża na rynek nowość – nagrzewnicę wodną HEATER CONDENS. HEATER CONDENS to nowa linia nagrzewnic wodnych dedykowanych do pracy z niskotemperaturowymi czynnikami grzewczymi (kotły kondensacyjne, przemysłowe pompy ciepła), które zgodnie z wymaganiami EcoDesing 2021 stają się nowym standardem w branży.

W chwili obecnej, największym wyzwaniem dla producentów urządzeń grzewczych jest maksymalne wykorzystanie temperatury czynnika dostarczanego z coraz bardziej efektywnych źródeł ciepła (czyli czynnika o zasadniczo niższej energii cieplnej niż wcześniej – szeroko stosowane 90 czy 80°C na zasilaniu). To wyzwanie spowodowało, że całkowicie przeprojektowaliśmy linię nagrzewnic HEATER tak, aby maksymalnie wykorzystać moc grzewczą przy stosunkowo niskiej temperaturze czynnika grzewczego.

Na podstawie analiz i badań, wypracowaliśmy optymalny układ parametrów nagrzewnic HEATER CONDENS, który pozwoli cieszyć się dobrymi efektami grzania również podczas pracy na instalacjach niskotemperaturowych.

W dzisiejszych czasach to nie wydatek powietrza decyduje o sprawności urządzenia, ale moc grzewcza i możliwy do wygenerowania przyrost temperatury powietrza! W nagrzewnicach HEATER CONDENS zoptyma- lizowaliśmy wydatek w taki sposób, aby wyeliminować często pojawiające się na rynku sytuacje, w których na- grzewnica na wyższych biegach generuje „zimny” strumień powietrza, co często wynika z faktu przewymiaro wania wydatku wentylatora, a jedno- cześnie niedowymiarowania wymiennika ciepła. W przypadku czynnika grzewczego o niskiej temperaturze efekt ten jest spotęgowany. W urządzeniach HEATER CONDENS poza optymalnie dobranym wydatkiem powietrza, jednocześnie zagęściliśmy konstrukcję samego wymiennika ciepła zmniejszyliśmy odstępy między lamelami, zwiększyliśmy ich grubość, zwiększyliśmy również ilość obiegów grzewczych wszystko po to, aby uzyskać maksymalny efekt ∆T, jeśli chodzi o przekazanie energii cieplnej czynnika grzewczego do powietrza nawiewanego do pomieszczenia.

Ta z jednej strony dość odważna, a z drugiej strony oczywista zmiana, wprowadza zupełnie nowe spojrzenie na zastosowanie nagrzewnic HEATER CONDENS w połączeniu z niskotemperaturowymi źródłami ciepła.

Jako jedna z pierwszych firm na rynku, SONNIGER wdraża także nowy standard prezentacji wiarygodnych danych technicznych. Wszystkie parametry techniczne HEATER CONDENS w zakresie wydatku powietrza, mocy grzewczej, generowanego przyrostu temperatury oraz głośności pracy zostały pozytywnie zweryfikowane przez przez Akredytowane Laboratorium Badawcze ETELAB L1579. Będącym od 2015 rok członkiem stowarzyszonym EUROVENT. Eurovent to Europejskie Stowarzyszenie Przemysłowe ds. Środowiska Wewnętrznego (HVAC)

Naszym kolejnym wyzwaniem jest także popularyzacja kurtyn powietrznych standardowych (GUARD) oraz przemysłowych (GUARDPRO). Musimy wspólnie z projektantami i wykonawcami podjąć wyzwanie, które polega na zabezpieczeniu strat ciepła przez otwarte bramy, drzwi, doki itp. Żadne optymalizacje w zakresie temperatury czynnika czy wzrostu izolacyjności przegród budowlanych nie mają uzasadnienia jeśli np. zimą otwieramy bramę wjazdową do hali na 15 minut i pozwalamy na niekontrolowaną ucieczkę naszego cennego ciepła na zewnątrz. To jest zadanie dla kurtyny przemysłowej GUARDPRO. Podobnie rzecz się ma w przypadku kurtyn standardowych GUARD – przeznaczonych do wszelkiego typu sklepów, banków, stacji benzynowych, innych obiektów komercyjnych.