POMPA CIEPŁA –  ZALAĆ, ALE CZYM ?


Na naszych oczach dokonuje się rewolucja na rynku produkcji energii cieplnej, w ciągu zaledwie kilku lat rozwiązania na bazie pomp ciepła zdominowały nowe inwestycje w budownictwie jedno-, ale często też wielorodzinnym. Popularność tego rozwiązania ma wiele zalet, jednak niesie za sobą również sporo pytań na etapie projektowania i budowy.
Jedno z nich brzmi „czym powinienem zalać instalację pompy ciepła”?
Co wpłynie na mój wybór ?
 
Jak na większość tak postawionych pytań, należałoby odpowiedzieć, to zależy.
Zależy od rodzaju pompy (gruntowa, powietrzna monoblok, powietrzna split). Zależy od regionu gdzie pompa jest montowana. Od wykorzystanego osprzętu zabezpieczającego, charakteru budynku i sposobu jego użytkowania. Każdy z tych aspektów wpływa bezpośrednio na medium jakiego należy użyć w instalacji.
 
Poniżej rozwiniemy każdy z ww. wariantów, jednak wcześniej sprawdźmy jakimi preparatami dysponujemy.
 
Rodzaje płynów
 
Płyny niezamarzające na bazie glikoli lub glicerolu. Tutaj istotnym parametrem jest bezpieczeństwo użytkownika, co oznacza, że wybieramy wyłącznie płyny na bazie bezpiecznych substancji (glikol monopropylenowy oraz glicerol) z atestem PZH.
Płyny na bazie glikolu etylenowego pozostawiamy dla rozwiązań przemysłowych.
 
Uszlachetniona woda kotłowa z dodatkiem inhibitorów korozji i regulatorów pH. Ten produkt gwarantuje właściwe funkcjonowanie instalacji, chroni przed korozją i odkładaniem się kamienia kotłowego, jednak pamiętajmy, nie zabezpiecza przez mrozem.
 
Rozwiązania podane na tacy
 
Rozłóżmy teraz poszczególne rozwiązania na czynniki pierwsze, zaczniemy od podziału instalacji na wewnętrzną i zewnętrzną.
 
Kwestię czym zalać instalację wewnątrz budynku powinniśmy rozpatrywać przede wszystkim od strony ryzyka na zamarzanie. Jeżeli instalacja znajduje się w typowym domu jednorodzinnym, stale użytkowanym, o standardowej bezwładności (pojemności) cieplnej, wówczas woda, a dokładniej, uszlachetniona  profesjonalnymi dodatkami woda demineralizowana (nie ze zmiękczacza!), jest tutaj najwłaściwszym rozwiązaniem. Chroni instalację przed kamieniem kotłowym, korozją oraz rozwojem życia biologicznego.
 
Jeżeli instalacja znajduje się np. w domu wakacyjnym, gdzie właściciele przebywają okresowo lub na obszarze częstych awarii i przerw w dostawach prądu, sugeruje się zastosowanie płynów niezamarzających o niskich stężeniach (-10/-15 oC).
 
Wychodząc na zewnątrz obiektu rozpocznijmy od pompy gruntowej. W tym rozwiązaniu płyn niezamarzających jest niezbędny. Temperatury w wymiennikach gruntowych często spadają poniżej zera. Płyn na bazie glikolu monopropylenowego lub glicerolu w wariancie -10 lub -15 oC będzie tu optymalnym rozwiązaniem. Rzadziej spotyka się wersje z solanką lub płynem na bazie etanolu.
 
Pompa powietrzna typu monoblok – jeżeli nie zastosujemy zabezpieczeń sprzętowych, płyny niezamarzające są tutaj najlepszą alternatywą. Gwarantują bezawaryjną pracę zarówno w dodatnich jak i ujemnych temperaturach. Są bezobsługowe i bezkosztowe w trakcie eksploatacji. Dodatkowo zabezpieczają instalację przed korozją, odkładaniem się kamienia kotłowego i życiem biologicznym.
 
Pompa powietrzna typu split – nośnikiem energii pomiędzy jednostką zewnętrzną, a wewnętrzną jest czynnik chłodniczy „R”. Płyny niezamarzające nie mają tu zastosowania.
 
Działania, których unikamy
 
Aby inwestycja nie stałą się dla instalatora miejscem regularnych wizyt reklamacyjnych, unikamy płynów regenerowanych, z niewiadomego lub niepewnego źródła. Stosujemy produkty jakościowe i sprawdzone.
 
Nie stosujemy zbyt wysokich stężeń, np. roztwór -35 oC nie jest właściwy dla instalacji PC ze względu na wyższą lepkość i niższą przewodność cieplną.
 
Wykorzystując koncentraty stosujemy się do załączonych instrukcji rozcieńczania, do przygotowania roztworu stosujemy miękką lub średniotwardą wodę. Unikamy wykorzystywania wody ze zmiękczaczy jonowymiennych.
 
Gdy zdarzy się problem
 
Napełniliśmy układ zbyt stężonym lub zbyt rozcieńczonym płynem – skontaktuj się z doradcą technicznym producenta płynów, podpowie jak doprowadzić medium do pożądanego wariantu.
 
Nie wiemy jakim roztworem napełniony jest układ – pobierz próbkę z układu, skontaktuj się z doradcą technicznym i wyślij płyn do bezpłatnego badania.
 
Napełniliśmy układ twardą wodą wodociągową, która odłożyła kamień w instalacji – zastosuj preparat  odkamieniajacy, wypłucz instalację i napełnij ponownie uszlachetnioną wodą kotłową.
 
Podsumowując
 
Zanim podejmiemy decyzję jakim medium napełnić układ C.O. z pompą ciepła, przeanalizujmy dokładnie składowe systemu, sposób użytkowania obiektu oraz przyszłe warunki jego funkcjonowania, to pozwoli poprawnie dobrać płyn dający gwarancję bezawaryjnej i wydajnej pracy.